Tonu>Tõnu

DELFI “Kvanthägu on hädasti vaja energia jäävuseks” (?!)

Kommenteerisin seda juba nii Delfis kui fb-s, kuid et see seostub T ja T` vahelise dispuudiga (eelnevalt) – tahaksin selgitada.

Tõnu esitas Liikumisteisendused (Galilei Ruumilised Liikumisteisendused) – millekohaselt relatiivne ruum on sõltuvalt relatiivsest kiirusest v : risthomoteetne kiiruse v sihiga, homoteetsusteguriga k = 1/L, milles L – on nn. Lorentz-faktor, – VAATLEJALE. Nimelt siinkohal tulebki lahtimõtestada Vaatleja mõiste.

Tonu kommenteeris: eristades nn. üksikvaatlejat (kelle “suunas” selline homoteetsus toimib) – Vaatlejast kui “ümbrusest” (näiteks “torust”mis ühtlasena ümbritseb “aeglaste elektronide” trajektoore füüsikalaboratooriumis). Viimane viib trajektoori “määramatuse” veelgi hajutatumaks – “lähemale” “torule” – seega hajutatumaks oma trajektoorist, kui joonest.

On ilmne, et nii “Energia jäävuse seadus” kui ka “Entroopiaseadus” – kehtivad vaid eraldiseisvais, Kinnistes Süsteemides. Välis-Vaatlejaga see nii pole.

Teema laiahaardelisusest: pöördun selle juurde veel tagasi.

Üks kommentaar “Tonu>Tõnu

 1. Tõnu

  Isearenevatest Süsteemidest on pea ammenduvalt kõnelnud (nõukade keelamisest sõltumatult!) akadeemik Vernadski vene koolkond.
  Lõpmatuse (nii Aja kui Ruumi!) “omadus” – on omada KÕIKE!
  Kuid lõpmatus ajas ja ruumis – on paratamatu: et koguni maksimaalne entroopia “kustub”, alustades mistahes kohtadest (negentroopiliste keskmetena!) – taas-arengut.
  Tekib Uus Aeg, Uus Ruum – ja Uus orienteeritus!
  Hoidku Jehoova, et see poleks Leenin, kes oma jäätmetega taas meid suunama trügib!?

  Meeldib

Leppigem harimatusega,. kui see on objektiivne!

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s