Tönu – Liikumise filosoofiast

Tönu:veebiruum

Avaldan mötteid Zenoni apooriast – Galilei liikumisteisendusteni; arendan viimase kaasaegsesse Aegruumi, esitades teisendusfunktsiooni f(E) = F; ja selle pöördfunktsiooni: g(F) = E;

Miks ma seda teen? Lugu on selles, et noorena pidin end ülal pidama väga tagasihoidlikult, et mitte jääda KGB “kääride vahele”. Oma viimaseks töökohaks valisingi katlakütja ameti, miinimumpalgal – ja jäin lõpuni “puutumatuks”, poliitiliselt. Tõsi, tütar ja tema lapsed saidki “karistada”, sest olid sõnakamad.

60-ndail aastail hakkas mind huvitama Bourbaki “Hulgateooria” seos Zenoni apooriaga. See päädis 80-ndatel “uute” Galilei teisenduste avaldamisega nende “funktsionaalkujul” (ja “mitteavaldamisega” – teadusasutuste poolt – koguni kirjavahetuse blokeerimisega). Praegu on mul jälle “vabadus avaldada” – kuid puudub “teine osapool – diskussiooniks”.

Üks kommentaar “Tönu – Liikumise filosoofiast

 1. Tõnu Eevere

  Filosoofina, selle nimetusest, on võimalik kirja panna enda sisimaid nägemusi, sageli tunnetatult sihituslikkegi.
  Seisin, ei teagi nüüd, kas unes või hämus – tühjuse ees ja nägin: kõikvõimalike bosonitega ummistunud vaakuum suisa kihises “mateeria” ümber, olles pea olematu “tõelises tühjas”. Miks, küsisin?
  Miks ei jaotu bosonsupp ühtlaselt, hajutatult – andes nö neutraalse tagasisideme endast?
  Tuleb vaid nentida (postuleerida? – KUI saaks postuleerida osiste käitumist, kes “peaaegu eksisteerivad” – ja siiski vaid hetkeliselt):
  Seda tühjust on juba kord “läbinud” KÄSK (minu arvates iseloomulikeim sõna: väljendamaks “mittemateriaalsuse väelisust – aegruumi orientatsioonil”) – niikui Välk-ki lööb “seda teed pidi”, mille “on ette joonistanud” eesoleva ruumi ioniseeritud ruum.
  Järeldus:
  Absoluutse Ruumi “eeter” – keskkonnana – “liigub mistahes liikuva kehaga kaasa”! – mitte ei pea sõnastama, nagu liiguks “keha eetri suhtes (või oleks paigal)”. (Võrdväärne postulaat: Signaal liigub Vaatleja suhtes kindlal kiirusel.)

  Meeldib

Leppigem harimatusega,. kui see on objektiivne!

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s