Liikumisteisendused “einsteini peeglikatses” – Paul Kardi kriteeriumist alates.

Liikumise filosoofiast

Einstein esitas aastal 1905 oma nn. “peeglikatse” //Füüsika entsüklopeediline sõnaraamat// – eksperimentaalselt tõendatu, kuid “ebaefektiivse” – selle abil “energiavoogude taseme tõstmisel”.
Teoreetilist “miks”’i ei olegi esitatud. On vaid “kvalitatiivne kirjeldus”.
/Sisu: “Teatud piirkiirustest alates” – ei kehti kahe erineva keskkonna-vahelise piiri (kui peegli) puhul “valguse peegeldusteisendused: kiiruse kasvades – peegeldunud nurk “läheneb täisnurgale” (peegelpinna normaalile) – ja jääb peegelpinna normaali-sihiliseks./
Paul Kardi kriteerium:
– “Alates piirkiirusest/nurgast f(ct) = ky; – saab ja jääb vaadeldava keha kiirgus (ka: peegeldus) negatiivseks”; “punanihe” saab ainumääravaks.”
On lihtne näidata, et selleks “piiriks” on cosA = vt;
– Vaadeldes (mingit) liikuvat keha, piirkiirusest suuremal kiirusel v, peegeltasapinnal (parallelsel teljega x/v) – näeme, et “normaalne einsteini katse” kirjeldakski täisnurkset kolmnurka: (ct; vt; k(ct)); kuid “pärast relativistliku kiiruse v saavutamist” – TEISENEB see kolmnurk:
(f(ct); vt; k(k(ct)); //täpselt samane kolmnurk on ka (f(-ct); vt; k(k((ct)).
Alus: k(k(ct)) = ky = f(ct)f(-ct); P.K. kriteeriumi põhjal.

Üks kommentaar “Liikumisteisendused “einsteini peeglikatses” – Paul Kardi kriteeriumist alates.

 1. MIS siiski takistas loodusteadlastel (Lorentz; Poincare; Minkowski; ja Einstein ise):
  – vaatlemast “Einsteini peeglikatset” – kui eksperimentaalselt tõestatud fakti – liikumisteisenduste otstarbekuse (ja veenvuse!) rakendamisel?
  (Minule) näib, et keegi lihtsalt – ja nimelt ka Einstein ise!? – ei tulnud selle peale, et vaadelda “peegelpinna enda tasapinnalist liikumist, kiirusel v. //Sest sellises mudelis: peegelpinna liikumine, kiirusel v – ongi risti tema oma normaaliga – ja seetõttu ei ole kiiruse v sihil mitte mingit tähtsust! Omandanult aga peegelpüinnal kiiruse v – saab arvutada/mõõta selle peegelpinna enda “lähenemist” Vaatlejale:
  – Vaatleja saab end orienteerida, nii et telg x ühtib (on paralleelne) kiirusega v, mistõttu nn. “egiptuse kolmnurgad” avalduvad: kaatet vt (pinnal); ct (jälgib liikuvat keha, pinnal); suurus
  y = k(ct) – muundub aga seosega y’ = k(k(ct)); – mis vastabki nn. Paul Kardi kriteeriumile “relativistlikust kiirusest v”: y’ = f(-)(f(ct)) = k(k(ct)).

  Meeldib

Leppigem harimatusega,. kui see on objektiivne!

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s